Godziny otwarcia, wymagane dokumenty - www.parafia.turowo.pl

Kancelaria czynna jest w godzinach

wtorek –  17:30 – 18:00; po zmianie czasu na letni 18.30 -19.00

piątek – 17:30 -18:00; po zmianie czasu  na letni 18.30 – 19.00

sobota – 9:00 -10:00; bez zmian

W czasie wakacji tylko w sobote od godz.18.30- 19.00.

Chrzest

• W naszej parafii udzielamy chrztu podczas Mszy św. o godz. 12.00 w II i ostatnią niedzielę miesiąca oraz w I dzień Uroczystości Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. Z ważnych przyczyn może być w innym terminie.
    Termin wypadałoby uzgodnić przynajmniej 2 tygodnie wcześniej. Do kancelarii należy zgłosić się z aktem urodzenia dziecka.
  • W sobotę poprzedzającą chrzest bezpośrednio po mszy św. o godz. 17.00 ( w okresie zimowym), a o 18.00 ( okresie letnim), w kościele jest obowiązkowa konferencja dla rodziców i chrzestnych.
  • Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby wierzące i praktykując, które skończyły 16 rok życia i przyjęły sakrament bierzmowania. Chrzestni spoza naszej parafii muszą dostarczyć dokument od swojego duszpasterza, że mogą zostać dopuszczeni do godności rodzica chrz

Bierzmowanie

• obowiązkiem każdego katolika jest czynny udział w Eucharystii niedzielnej i świątecznej – nie może być inaczej z kandydatami do bierzmowania.
  • Zachęta do: comiesięcznej spowiedzi, udziału w nabożeństwach różańcowych, udziału w Triduum Paschalnym.

Kandydat do bierzmowania oprócz zobowiązań dostarcza metrykę chrztu.

Namaszczenie chorych

• Można ten sakrament przyjmować wiele razy… Sprawowany jest podczas rekolekcji wielkopostnych oraz w Światowym Dniu Chorego – 11 lutego.
  • W nagłej sytuacji na wezwanie. Rada dla bliskich osób chorych i starszych – nie odkładajcie wezwania kapłana do osoby w niebezpieczeństwie śmierci – możecie nie zdążyć ,a na szali jest życie wieczne.

Małżeństwo

• Termin zawarcia sakramentu małżeństwa uzgadnia się w kancelarii parafialnej jak najwcześniej.
  • Formalności natomiast nie wcześniej jak 3 miesiące i nie później niż miesiąc przed ślubem.

Co trzeba wtedy dostarczyć? Metrykę chrztu (ważność 3 miesiące), dowód osobisty, świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego, zaświadczenie z USC (uwaga! – ściśle określony termin ważności – 3 miesiące), dane

• Jeśli jest ktoś wdową lub wdowcem i pragnie zawrzeć kolejne małżeństwo konieczny jest akt zgonu poprzedniego współmałżonka.

Jeśli ktoś, z różnych przyczyn, nie ukończył kursu przedmałżeńskiego w szkole może to uczynić w parafii Ducha Świętego w Szczecinku.

Pogrzeb

• Termin pogrzebu ustalamy z księdzem proboszczem.
  • Dokumenty potrzebne do spełnienia wymagań formalnych to akt zgony z USC.

Wierząc w świętych obcowanie, ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny – zachęcam do modlitwy w intencji zmarłych i częstego przyjmowania Komunii Świętej jako pomocy duchowej dla nich.